1984

 

Další z řady výstavních katalogů, se datuje do roku 1984.

z několika zajímavých událostí vybírám:

  • Pivo tenkrát podražilo o 30 haléřů až 2,40 Kč, zdražily i limonády, džusy a další nealkoholické nápoje. Jako obvykle v podobných situacích začaly ve společnosti kolovat aspoň vtipy. Mnozí lidé se v nich utěšovali tím, že kdo zdraží v Čechách pivo, toho vláda padne.
  • V roce 1984 byla v pražském IKEMu v Krči provedena první transplantace srdce v Československu. Celá operace trvala okolo tři a půl hodiny. Prvním pacientem, jemuž bylo transplantováno srdce, byl technik Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě. Plánovaná frekvence transplantací srdce byla stanovena na jednu transplantaci měsíčně
  • Ve Stockholmu byla udělena Nobelova cena za literaturu pro rok 1984 Národnímu umělci, básníku Jaroslavu Seifertovi. Vzhledem ke špatnému zdravotnímu stavu si básník ocenění nemohl převzít osobně.
  • Vyrobena hra Tetris  Alexejem Pažitnovem.

Ve výstavním výboru se objevuje jméno, které je nedílnou součástí Rychnovského akvaristického života dodnes. Zmiňovanou osobou je Vladimír Hulman.

Asi bych měl zmínit i nestora Rychnovské akvaristiky, který stál u samotného vzniku spolku, pana Josefa Ešpandra, který i přes svůj pokročilý věk, je stálicí Rychnovských výstav. Mezi jeho úspěchy patří mimo jiné rozmnožování a chov několika druhů péřovců.

http://www.rychnov-city.cz/nestor-rychnovskych-akvaristu-josef-espandr-82-let/d-6727

Za zmínku jistě stojí i Stanislav Malina, který se před několika lety opět vrátil do života spolku. Nejen jeho scinkové, jsou pravidelnými návštěvníky terarijní sekce.

 

Mezi vystavovateli jsou k vidění jména dnešních členů  Jaroslav Trejtnar, Josef Pohl, Zdeněk Havel „kačena“, Milan Michera a dlouholetý přítel spolku Vilém KřečanStránky Viléma Křečana – fotogalerie

Průvodce výstavou 1984

 

Požité zdroje: https://cs.wikipedia.org/wiki/1984, http://www.pribehrozhlasu.cz/tenkrat-v-rozhlase/1984
Příspěvek byl publikován v rubrice Katalog. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.