Akva Expo 2011

Již 35. výstava akvarijních ryb a terarijních živočichů pod názvem AkvaEXPO 2011RK se konala ve dnech 10. – 14.9.2011 v rychnovském Domě chovatelů. Tímto počtem vede rychnovský spolek akvaristů pomyslnou soutěž evropských akvaristických klubů (dle šetření agentury Dobrý den z Pelhřimova) a pravděpodobně je i na prvním místě v celosvětovém měřítku.

Několik čísel z výstavy jistě poví své. Výstava byla otevřena 81,5 hodiny. V 208 výstavních nádržích o celkovém objemu víc jak 16 000 l  bylo k vidění 254 druhů a barevných variant ryb, v 31 teráriích bylo umístěno 30 druhů terarijních živočichů. Na výstavě vystavovalo celkem 42 vystavovatelů (z toho 20 členů organizace + 22 hostů). V sobotu a neděli byl na 80 m2 plochy ve stanech + 14 m2 plochy v budově organizován doplňkový prodej všeho, co souvisí s akvaristikou. Výstavou za pět dnů prošlo 3 316 návštěvníků, z nichž téměř třetina byly děti z mateřských a základních škol z širokého okolí Rychnova nad Kněžnou. Mezi návštěvníky jsme přivítali skupiny akvaristů ze SRN, Slovenska a Polska a několik dalších z Rakouska, Itálie a Ukrajiny, kteří mimo návštěvy výstavy si také prohlédli naše město. Unikátem výstavy byla možnost nočních prohlídek, kterou využili dva zájemci o fotografování ryb. Na letošní výstavě bylo použito vedle standardního přírodního písku i 8 písků v pastelových barvách. Tímto experimentem jsme reagovali na loňskou internetovou kritiku, ale zároveň jsme chtěli rozpoutat diskusi o používání barvených písků v akvaristice. Na internetu se objevilo několik názorů, z nichž se však většina vyjádřila pro používání přírodního písku. Použití barevných písků bylo akceptováno velmi málo a ještě velmi opatrně. Rychnovští akvaristé svoji 35. výstavou potvrdili své kvality nejen chovatelské, ale i organizační, které jim oprávněně závidí celá akvaristická Evropa.

Zajímavé jsou také počty výstav, na kterých se podíleli členové rychnovského spolku. Nejvíce výstav má za sebou p. Josef Ešpandr, který byl u všech 35 rychnovských výstav, vystavoval na 10 výstavách v Hradci Králové a na 1 výstavě v Lysé nad Labem. Nejvíce výstav, na kterých se podílel jako pořadatel nebo autor scénáře má bezkonkurenčně p. Vladimír Hulman (28 v Rychnově nad Kněžnou, 10 v Hradci Králové, 1 v Lysé nad Labem). Dále následují p. Josef Pohl, Jaroslav Trejtnar, Milan Michera a Zdeněk Havel. Ale pozor! I ostatní členové rychnovského spolku mají za sebou řadu výstav – v průměru to je asi 11,6 výstavy! Toto číslo však není překvapivé, pokud si uvědomíme, že v tomto spolku jsou někteří členové déle jak 20 let.

Protože má rychnovský spolek tištěné průvodce výstavami od roku 1980, můžeme porovnávat nejen počty vystavovaných zvířat, ale i zastoupení jednotlivých druhů. V každém případě můžeme říci, že každoročně se obmění asi 1/3 druhů vystavovaných ryb. Některé druhy se ale po dalších výstavách znovu opakují. V posledních letech ubyly parmičky, tetry a některé další „běžné“ druhy ryb, naopak se nově objevují desítky druhů sumečků. Některé, v minulosti „běžné“ druhy či barevné varianty ryb se v posledních letech objevují výjimečně, nebo se úplně vytratily – jde zejména o přírodní, nešlechtěné varianty.

Čtení ve starých průvodcích, tak, jako i ve starých časopisech není jen bilancování nebo vzpomínání na staré dobré časy, ale pro vnímavé přináší mnoho poučení, kterého není nikdy dost.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.