Friedrichshafen – veletrh očima akvaristů.

Jak se přehoupneme do dalšího kalendářního roku, začne se opatrně na setkáních členů klubu AKVA TERA v Rychnově nad Kněžnou hovořit o návštěvě dalšího ročníku veletrhu AQUA – FISH v městě Friedrichshafen ve Spolkové republice Německo. Na začátku března také tohoto roku se tedy tradičně skupinka našich členů a přátel vydala na dlouhou cestu do města na břehu Bodamského jezera na každoroční veletrh akvaristiky a teraristiky.

614
617
616
fridrichshafen2012 191
Pro některé naše kolegy to byla již bezmála desátá repríza cesty na chovatelský veletrh a vlastně i chovatelskou burzu pod jednou střechou veletržních hangárů MESSE Friedrichshafen, dohromady s pestrou nabídkou vybavení a potřeb pro sportovní rybolov. V obrovských hangárech, původně určených na výrobu a uskladnění vzducholodí firmy Zeppelin, následovníci této tradice jsou zde ovšem i dnes vidět v akci (viz foto), nalezneme jak tradičně komerčně pojaté veletržní expozice obchodníků (ZAJAC …), firem vyrábějících nebo prodávajících techniku (JBL, TETRA …) krmiva (SERA, TROPICAL, HIKARI …), producenty akvarijních a terarijních rostlin (DENNERLE …), množství drobnějších firem nabízejících osvětlení včetně expandující led technologie, akvarijního a terarijního pozadí, odbornou literaturu apod., tak stánky profesionálních obchodníků s živočichy.
Tradičně silně je zde zastoupena mořská akvaristika, jak ve své klasické formě, tak čím dál tím více v poslední době populární formě nano mořských akvárií. V další části veletrhu najdeme soutěžní výstavu ryb betta splendens a šlechtěných gupek. Tradičně silná spolková zájmová chovatelská činnost našich německých sousedů je zde zastoupena například netradičně pojatým stánkem klubu pěstitelů akvarijních rostlin, stánkem chovatelů šlechtěných gupek a dalšími. Samozřejmostí je nabídka klubových časopisů, poradenská činnost, odborné a cestopisné přednášky a nabídka spolkových akcí klubů z celé SRN.
V poslední části veletrhu je burza chovatelů podobná těm z našich krajů, pouze ceny jsou o několik řádů posunuty výše a jiný je i způsob placení, protože zájemce o živočichy nebo rostlinky dostane zpočátku od prodávajícího pouze lísteček s celkovou cenou, kterou musí uhradit u pokladny pořádajícího spolku a s potvrzením o zaplacení potom teprve odejde převzít zakoupené. Celkovou utrženou částku po odečtení poplatku a daně dostane prodejce na závěr burzy od zástupců spolku. Na burze nelze také prodávat jakékoliv zboží, pouze vlastní odchované živočichy a vypěstované rostliny, maximálně je tolerována použitá historická chovatelská literatura. Samozřejmostí na veletrhu je možnost občerstvení v několika restauracích a stáncích, zpestření pro děti, včetně kolotoče, uprostřed veletržní haly, dětského koutku, výstavy dětských kreseb a prodeje sladkostí. Jak se hodiny posunují směrem k odpoledni je čas začít pomýšlet na zpáteční cestu.
Tak snad ještě krátká projížďka městem, nakouknout do přístavu a na chvilku se zastavit na břehu Bodamského jezera a jede se domů. Cestou samozřejmě hodnotíme letošní úroveň veletrhu, která byla podle našeho subjektivního úsudku opět o něco nižší než v předchozích letech. Příčinu vidíme v pokračování krize nejenom evropské hospodářské,
ale i té úzce oborové akvaristické a možná širší chovatelské. Ale i tak odjíždíme aspoň částečně spokojeni s tím, co jsme viděli. Ti šťastnější prohlížejí získané úlovky a počítají zbylá eura. Hovor se stáčí i na to, koho ze známých jsme na veletrhu potkali, ať už z řad našich českých chovatelů, obchodníků a kamarádů, nebo i zahraničních kolegů.

fridrichshafen2012 184

fridrichshafen2012 183

612

611

075

074

071
A co nás vede k tomu absolvovat každoročně tuto předlouhou cestu? Zřejmě je za tím nutkání, často nenaplněná touha každého chovatele nebo pěstitele vlastnit něco nového, netradičního, ojedinělého – jak říkáme vlastnit nějaký „špek“. Vždyť, kde jinde bychom něco takového mohli objevit než u našich západních sousedů známých svým cestovatelským nadšením, podpořených i lepšími, a to nejenom jazykovými možnostmi. Kde jinde fungují na naše poměry obří importní firmy a karanténní stanice se živočichy z celého světa, včetně novinek a rarit, lokalitně určených a nově popsaných druhů živočichů, akvarijních ryb, rostlin a bezobratlých, kde jinde by se výrobci chtěli pochlubit trhu nově vymyšlenými výrobky s moderními vychytávkami, samozřejmě podpořenými nejrůznějšími výstavními slevami a akcemi, než zde v centru nejvýkonnější ekonomiky sjednoceného kontinentu.
Takže na závěr Vám nabídnu seznam druhů raků, které zde byly letos a minulý rok vystavovány nebo prodávány. Třeba někoho naladíme pro příští rok, neboť sedět doma za kamny a naříkat na internetu na nedostatečnou nabídku v našich hobby obchodech nebo na chovatelských trzích prostě nestačí. Je potřeba vytáhnout paty do světa – takže na jaře na viděnou ve Friedrichshafenu.

Cherax cf. Monticola
Cherax communis
Cherax destructor
Cherax destructor „YABBY“
Cherax sp. Orange
Cherax lorentzi
Cherax sp. „HOA CREEK“
Cherax sp. „BLACK SCORPION“
Cherax papuanus
Cherax „BLUE MOON“

Cambarus englishi
Cambarus scotii
Cambarus manningi

Cambarellus texanus
Cambarellus blacki
Cambarellus patzcuarensis
Cambarellus patzcuarensis „oranž“ „CPO“
Cambarellus patzcuarensis „schoko“
Cambarellus puer
Cambarellus schmitti
Cambarellus sp „TEXAS“
Cambarellus shufeldtif
Cambarellus alabama

Orconectes palmeri longimanus
Orconectes leptogonopodus
Orconectes luteus
Orconectes margorectus
Orconectes harrisonii
Orconectes punctimanus
Orconectes rusticus

Procambarus clarkii
Procambarus clarkii „GHOST“
Procambarus clarkii „WHITE“
Procambarus clarkii „ORANŽ“
Procambarus alleni
Procambarus pictus
Procambarus vazquezae
Procambarus llamasi
Procambarus enoplosternum
Procambarus cf. „BLANDINGIL“

Příspěvek byl publikován v rubrice Výstavy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.